jak wybrać pieluszki

Jakie pieluszki wybrać? Jak pieluchować? Doświadczenia rodzinne.

Jakie pieluszki wybrać? Od pierwszego dnia życia sprawdziliśmy wszystkie dostępne marki pieluch, które mieściły się w naszym budżecie. 95% stosowanych pieluch to pieluszki jednorazowe. W tym wpisie poznasz szczegóły naszej przygody z pieluchowaniem.


Jakie pieluszki wybrać?

Moim zdaniem, a opieram się o 5 lat pieluchowania swoich dzieci, dobra pieluszka jednorazowa to taka, która:

 • nie podrażnia skóry maluszka na pupie, ani w okolicach pępka. Pieluszki mają różne kształty, dodatkowe falbanki, są nasączane rozmaitymi specyfikami; to wszystko ma wpływ na niemowlęcą skórę. Jednocześnie jest to bardzo indywidualne, jednemu szkodzi innemu nie.
 • jest wygodna dla maluszka i nie robi hałasu. Pieluszki są robione z różnych tworzyw, niektóre szeleszczą. Wrażliwsze dzieci mogą mieć przez to problemy ze spaniem.
 • ma wytrzymałe rzepy i jest wygodna podczas zmiany pieluch. Przygotowywaliśmy pieluszki do założenia rozprostowując je na kolanie, dzięki  czemu falbanki się lepiej układały. Często pieluszki są mocno zgniecione w paczce, warto nadać im trochę powietrza 😉
 • ma cenę odpowiednią do budżetu. Tu warto pamiętać o programach lojalnościowych, promocjach oraz proponowaniu gościom, żeby zamiast kolejnego smoczka, gryzaka, czy grzechotki, albo plastikowej zabawki z dźwiękiem, kupili paczkę pieluch.
 • jest godna zaufania. W przypadku marki Huggies cała kupiona paczka miała błąd fabryczny. Pieluszki były źle zszyte i po jednej stronie była duża falbanka, po przeciwnej prawie w ogóle, przez co zawartość pieluszek plamiła bieliznę. Pampersy w zielonym opakowaniu podrażniły córce skórę do czerwoności. Po obie marki sięgnęliśmy tylko raz.

Ranking pieluch, ceny pieluch oraz komentarz do marek pieluszek dostępnych na rynku polskim znajdziesz na blogu mama-m.pl.

Jak pieluchowaliśmy nasze dzieci?

Przede wszystkim dokładnie przemyśleliśmy jakie pieluszki wybrać. Nie jest tak, że odrzuciliśmy podejście ekologiczne, pieluchowanie wielorazowe itd. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie okoliczności: kto się będzie dziećmi zajmował, czy będzie pomoc z zewnątrz, ile to zajmie czasu, czy niższe pieniądze warte są czasu i zamieszania. To Twoje indywidualne decyzje. Polecam zrobienie drzewka decyzyjnego, spisanie sobie za i przeciw.

My wybraliśmy wariant 95% do 5%. Przewaga pieluszek jednorazowych, które są szybkie w wymianie. Element pieluszek wielorazowych, które mają dwa praktyczne zastosowania – do szerokiego pieluchowania na początku życia człowieka, by bioderka dobrze się układały. U nas nie trwało to długo, 2-3 tygodnie i pieluszka wielorazowa była dokładana do jednorazowej. Było to lepsze rozwiązanie, bardziej stabilne, niż wkładanie ręcznika/kocyka między nóżki. Drug kluczowy moment dla pieluch wielorazowych to był etap nauki siusiania, kiedy chcieliśmy pokazać dzieciom, że jak zrobi siusiu to ma mokro. Jednorazowe pieluszki są bardzo chłonne i trudno dziecku wytłumaczyć, co znaczy mokre majtki. Doraźnie używaliśmy pieluch tetrowych i otulaczy/pieluszek kieszonek.


książka o noworodku, książka dla mam, poradnik dla mam

 

Wiesz, że napisałam książkę o noworodku?

<- Klikając na okładkę dowiesz się więcej i kupisz NOWORODEK Lena Murawska.

Czas oczekiwania na przesyłkę to tylko 2 dni.

 


 • Wchodziliśmy na większy rozmiar pieluch, gdy skóra przestawała oddychać, tzn. częściej była czerwona, nie można było włożyć palca między pieluszkę a pośladek.
 • Jeśli pieluszka uwierała np. kikut pępka lub była za duża – zawijaliśmy przód do wewnątrz np. 2 razy i wówczas na zewnątrz przyklejaliśmy rzep.
 • Większość podrażnień pieluszkowych mija wraz ze zmianą rozmiaru pieluszki. Nie trzeba się sugerować przedziałem wagowym na pieluchach. Dzięki temu, że kolejne rozmiary mają częściowo wspólne parametry, łatwo dopasujesz pieluszki do sylwetki i osobowości dziecka, niż do wagi.

Efektywnego używania pieluch nauczysz się z czasem

W okresie noworodkowym zużywaliśmy nawet kilkanaście pieluch dziennie. Potem zaczyna się rozumieć, że po jednym siusianiu wcale nie trzeba wymieniać pieluchy jednorazowej i dziecko przeżyje. Kolejny poziom nauki dotyczył robienia kupy. Nie zawsze po pierwszym zapachu kupa jest zrobiona w całości. Warto poczekać aż maluch się odezwie i jeszcze lepiej uaktywni. Na początku często zaraz po wymianie, pieluszka była brudna. Zdrowe dla skóry naszych dzieci było stosowanie średnio 5 pieluszek dziennie.

 • Pieluszki były u nas elementem wyprawki noworodka. Były to pieluszki z wycięciem chroniącym gojący się pępuszek.
 • Dobry prezent na BabyShower. Obok chusteczek higienicznych, paka pieluch jest bardzo dobrym prezentem na przyjęcie z brzuszkiem. Warto dopilnować, by pieluszki pochodziły od różnych producentów, by móc je przetestować i dowiedzieć się jakie pieluszki wybrać. To indywidualne, ale być może zaoszczędzisz w ten sposób kilkaset złotych wydatków.
 • Stosuj jedną markę pieluch bez zamieniania z innymi, chyba że wcześniej pojawi się reakcja alergiczna. Zaczerwienienie i plamki u nas pojawiły się już po pierwszym założeniu oryginalnych… Pampersów, oddaliśmy paczkę innej rodzinie, która przez cały czas pieluchowała pociechę tylko Pampersami żadnych podrażnień.
 • Postaw w pobliżu przewijaka jakiś interesujący element. Wówczas dziecko się zaciekawia i przestaje się bezcelowo kręcić. Na zdjęciu widzisz skarpetki – niestety nie wzbudziły zainteresowania, ale torebka na prezenty, w której trzymaliśmy pieluszki – była bardzo interesująca. Torebkę co kilka dni zmienialiśmy.
 • Jeśli zostały Ci pieluchy z początków pieluchowania i  nie masz ich komu oddać. Zachowaj je dla dziecka (córki) dla lalek. Podobnie pieluszki kieszonki. Zostawiliśmy do zabawy.

Dlaczego nie pieluchowaliśmy wielorazówkami?

Pieluszki jednorazowe są wygodniejsze, bardziej higieniczne, szczególnie, gdy jest młodsze rodzeństwo. Koszty prania + czas jaki przeznacza się na odpowiednie przygotowanie pieluszek wielorazowych do użytku, w naszej rodzinie mijały się z sensem.

Jakie pieluszki wybrać? Jak pieluchować? Doświadczenia rodzinne.
5 (100%) 1 vote

1 thought on “Jakie pieluszki wybrać? Jak pieluchować? Doświadczenia rodzinne.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.