urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim

Jak zaplanować wydatki na urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Planowanie wydatków na remont jest wyzwaniem. Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim wymaga sporych nakładów finansowych, choć dużo zależy od tego, co będzie zrobione w chwili odbioru lokalu.


W naszym przypadku, gdy oglądaliśmy mieszkania były piękne i gładkie mechanicznie wyrównane ściany – miód. Niestety potem przyszła energetyka i żeby położyć kable, niestety porozbijała ściany a potem nie wyrównywała ich mechanicznie. Górki, dołki i inne takie.

Kolory farb, meble, sprzęty i inne elementy wyposażenia wybieraliśmy w wakacje. Remont zaczął się pod koniec roku… Cóż trafiliśmy na podwyżki. Dokładnie te same rzeczy kosztowały minimum 20% więcej.

Urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim – nasze wskazówki

Nie planuj ostatecznego budżetu kilka miesięcy przed rozpoczęciem remontu, co nie znaczy, że nie masz się odpowiednio wcześniej rozglądać i wybierać wyposażenia. Dodaj 30% do sumy, jaka Ci wyjdzie przy opracowywaniu budżetu, zmiana cen, dokupienie farby, wymiana narzędzi, dokupienie kafelek etc. to wszystko są koszty, których przed remontem nie obliczysz dokładnie. Robiąc budżet miej wiedzę o tym, jaką kwotę masz do dyspozycji, odejmij od niej wspomniane 30% i planuj w ramach 70% Twoich planowanych wydatków. Negocjuj ceny, szczególnie jeśli bierzesz kilka rzeczy z jednego sklepu. Negocjuj darmowy transport i wniesienie, jeśli nie ma tego w pakiecie oferty.

Umowa z wykonawcą

Podpisz dokładną umowę z każdym wykonawcą, najczęstsze straty to umówienie się na dokończenie jakiś szczegółów, zapłacenie całości i wykonawca już potem nie wraca dokończyć, w umowie powinien być dokładnie określony czas pracy, dokładny zakres czynności i termin zakończenia prac. Jeśli dajesz wykonawcy przedpłatę – miej to na papierze z Twoim i jego podpisem.

Zakupy do urządzenia mieszkania w stanie deweloperskim

  • kupuj w sklepach, gdzie możesz oddać np. paczkę paneli i uzyskać zwrot pieniędzy,
  • oglądaj przedmioty w tzw. realu a staraj się zamawiać przez internet, pamiętaj tylko by mieć na uwadze koszty wysyłki,
  • kupuj rzeczy z minimum średniej półki, lepiej dołożyć np. do farby a mieć potem z nią mniej kłopotów, niż kupić byle co,
  • pytaj rodzinę i znajomych co mają w domu i jak to się sprawdza,
  • wybieraj zmywalne płytki i kafle, sprawdź to na etapie kupowania.
  • inwestuj w sprzęty o wysokiej klasie energetycznej,
  • jeśli masz gdzie przechować meble, czy sprzęt, wykorzystuj czasowe promocje.

Fachowcy zajmujący się remontami podkreślają, że średnio przyjmuje się 1000zł/mkw na urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim. Tyle kosztował u nas średni standard.

Zaczęliśmy od łazienki, kuchni i pokoju dziecięcego. Potem zrobiliśmy duży pokój. Na przedpokój jednym ciągiem już nie starczyło, ale to ze względu na wspomniane na początku podwyżki. Urządzaliśmy mieszkanie, gdy byłam w połowie pierwszej ciąży.

Samo działanie jest niezwykle ekscytujące. Decydując czy chcemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy nowe, jednym z argumentów była możliwość urządzenia lokalu od zera. Bardzo mi się to podobało. Potem, gdy już stanęliśmy na swojej wylewce, siadła mi motywacja. Kompletnie nie wiedziałam od czego zacząć. Na szczęście mega szczegółowe notatki i szkice na planie mieszkania, pozwoliły mi odnaleźć radość tworzenia.

Jak zaplanować wydatki na urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim?
5 (100%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.